Ειδικά Θέματα Βάσεων Δεδομένων – Δοκιμαστική Εξεταστική

Παρακαλούνται οι αγαπητοί φοιτητές του μαθήματος την Παρασκευή 19/06/2020 ώρα 10:00 να συνδεθούν με Google Meet ώστε να γίνει μια Δοκιμαστική Εξεταστική, ώστε να εξοικειωθείτε με τη διαδικασία για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην κανονική εξέταση που θα γίνει την άλλη εβδομάδα.

Ο σύνδεσμος θα ανέβει στην ασύγχρονη (moodle.dcie.teiemt.gr) με τίτλο Δοκιμαστική Εξεταστική – Google Meet.

Θα πρέπει να έχετε φοιτητική ταυτότητα, κάμερα, ηχεία και μικρόφωνο οπως αναγράφουν οι επίσημες οδηγίες των εξετάσεων του τμήματος.

Επιπλέον πρέπει να έχετε εγκατεστημένα και λειτουργικά τα εξής προγράμματα:

– Εγκατεστημένη Oracle XE 11 ή άνω.
Oracle SQL Developer
– Ανοικτό το https://draw.io ή άλλο σχεδιαστικό εργαλείο ικανό να δημιουργεί όλες τις πιθανές παραλλαγές του Ενισχυμένου Μοντέλου Οντοτήτων Elmasri-Navathe.
Notepad++ (Επεξεργαστής κειμένου) για γράψετε και να υποβάλετε αρχειο .sql (Το κομμάτι της PL/SQL)
– Πρόγραμμα συμπίεσης (π.χ. winzip, 7zip ή winrar)
Microsoft Word ή Openoffice για να υποβάλετε το σχεδιαστικό μέρος της εργασίας. (Δηλαδή θα υποβάλετε αρχειο .docx ή αντίστοιχο)

Θα σας δωθεί εκφώνηση θα εχετε μια ωρα για να υποβάλλετε κανονικά το γραπτό στο σύστημα courses. Ωστόσο δε θα βαθμολογηθεί. Αλλά είναι μια ακόμα ευκαιρία να εξασκηθείτε λίγο ακόμα :)

Β. Τσουκαλάς
Στους καλύτερους μαθητές που είχα ποτέ!