Edupass – Φυσική παρουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία – Δήλωση μελών ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ κτλ, φοιτητών και επισκεπτών

Το https://edupass.gov.gr/ είναι σε λειτουργία για τα ΑΕΙ και απευθύνεται στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας (μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ κλπ, φοιτητές και επισκέπτες) που συμμετέχουν με φυσική παρουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Όσοι έρχονται στους χώρους του Τμήματος Πληροφορικής θα πρέπει να εισέλθουν στην ιστοσελίδα https://edupass.gov.gr/ χρησιμοποιώντας τους κωδικούς gov.gr και τον ΑΜΚΑ τους έτσι ώστε να δηλώσουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας και συμμετοχής τους στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.

Με τη δήλωση edupass επιτρέπεται η προώθηση στη Σχολή/Τμήμα των σχετικών με την Covid-19 στοιχείων τους (εμβολιασμός, νόσηση, rapid test, PCR test) από την ΗΔΙΚΑ. Γίνεται αυτόματος έλεγχος αν πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις (εμβολιασμός, νόσηση, αρνητικό αποτέλεσμα PCR/rapid test) για τη συμμετοχή του προσώπου στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία, ανάλογα με τα ισχύοντα ανά περίπτωση υγειονομικά μέτρα.

Το αποτέλεσμα του ελέγχου καταχωρίζεται στην ηλεκτρονική θυρίδα της αντίστοιχης Σχολής/Τμήμα με μία από τις ακόλουθες ενδείξεις: (α) επιτρεπτή παρουσία, (β) μη επιτρεπτή παρουσία, (γ) άγνωστη κατάσταση – απαιτείται περαιτέρω έλεγχος.

Σημειώνουμε ότι μόνο οι ορισθέντες χειριστές έχουν πρόσβαση στα συγκεντρωτικά στοιχεία της κάθε Σχολής/Τμήματος.

Παρακαλούνται θερμά όλοι οι εμπλεκόμενοι στη δια ζώσης διδασκαλία και παρακολούθηση μαθημάτων και εργαστηρίων να προχωρήσουν άμεσα στη διαδικασία δήλωσης στην πλατφόρμα Edupass καθώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη διά ζώσης παρουσία τους στο ΔΙΠΑΕ.

Περισσότερες πληροφορίες, Συχνές ερωτήσεις (FAQ) για την εφαρμογή λειτουργίας και διαχείρισης της πλατφόρμας Edupass δείτε στο σύνδεσμο (FAQ-Edupass)

Επισημαίνεται ότι για την τήρηση των προϋποΘέσεων συμμετοχής με Φυσική παρουσία στους χώρους του πανεπιστημίου, δεν αρκεί η υποβολή αίτησης στην ειδική πλατφόρμα «edupass.gov.gr», αλλά θα πρέπει οι μετέχοντες στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία να φέρουν αποδεικτικό ότι πληρούν μια από τις προϋποθέσεις συμμετοχής σε δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία όπως αυτές ορίζονται στο άρθρο 3, της ΚΥΑ.ΦΕΚ 4406 Β΄ 24.9.2021_ΚΥΑ 119847 ΓΔ6-23.09.2021